Excel – style

Jak przygotować arkusz, wyglądający atrakcyjnie – musimy go pokazać na spotkaniu zarządu – i jednocześnie być gotowym do szybkiej zmiany wyglądu. Nie mamy zbyt wiele czasu i nie chcemy się zbytnio narobić.

Rozwiązaniem jest zastosowanie stylów.

Na zdjęciu widzimy sytuację wyjściową.

arkusz wyjściowy

arkusz wyjściowy

Teraz należy go sformatować tak, aby był czytelny i wyglądał w miarę dobrze. Standardowo zaznaczamy komórki, które chcemy sformatować, naciskamy prawy przycisk myszy, wybieramy formatuj komórki i tworzymy widok jaki nam odpowiada.

Oczywiście wadą takie rozwiązania jest to, że gdy trzeba zmienić te formatowania, mamy do zrobienia całą pracę ponownie.

Jak tego uniknąć? Zastosować style.

Po pierwsze zaznaczamy obszar lub komórki, które chcemy sformatować w jednakowy sposób, a następnie w menu „Narzędzia główne” na wstążce wybieramy ikonkę „Style komórki” i wybieramy styl, który na odpowiada.

wybór stylu

wybór stylu

Mamy do dyspozycji kilkanaście różnych stylów.

Podobnie postępujemy ze wszystkimi komórkami, które chcemy sformatować. Przykładowy efekt końcowy.

arkusz sformatowany

arkusz sformatowany

I jak to w życiu bywa, szef chce, aby usunąć miejsca dziesiętne wszędzie tam, gdzie są waluty. Tym razem to nie jest problem.

Naciskamy lewy przyciskiem myszy na ikonkę „Style komórki”, najeżdżamy kursorem i naciskamy prawy przycisk myszy. Pojawia się dodatkowe menu i wybieramy „Modyfikuj”

modyfikowanie stylu

modyfikowanie stylu

Wybieramy opcję formatuj i zmieniamy miejsca dziesiętne. Proszę zwrócić uwagę. Zmiany dokonały się we wszystkich komórkach, które były sformatowane stylem walutowy.

Dzięki temu zaoszczędziliśmy sporo czasu.

 

 

 

 

 

 

Odpowiedz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>