Konsolidacja arkuszy

Konsolidacja arkuszy to kolejny krok w kierunku oszczędzania czasu i redukowania wysiłku.

W dzisiejszym przykładzie mamy dane ilościowe sprzedaży z trzech punktów za maj, czerwiec i lipiec. Niestety nie każdym punkcie sprzedawana to samo, np. w jednym z punktów sprzedawano słuchawki, a w drugi głośniki. Nasze zadanie polega na połączeniu danych z trzech arkuszy w jeden. Oczywiście w życiu zwykle są to bardzo duże tabele.

punkt1 punkt2 punkt3

Klasyczna metoda polegająca na ręcznym przepisywaniu wydaje się kiepska, dlatego też zastosujemy konsolidację arkuszy.

Po pierwsze dodajemy nowy arkusz, ustawiamy się w komórce, która ma stanowić początek tabeli danych  i na pasku narzędziowym „Dane” wybieramy ze wstążki „Konsoliduj”.

Ikonka "Konsoliduj"

Ikonka „Konsoliduj”

Pojawi się okno dialogowe:

Okno dialogowe konsolidacji

Okno dialogowe konsolidacji

Wybieramy sumę (chcemy zsumować sprzedaż) i myszką najeżdżamy na pierwszy arkusz i zaznaczamy cały obszar tabeli z pierwszego punktu sprzedaży. Koniecznie musimy zaznaczyć „ptaszkiem” dwa okienka etykiet: „Górny wiersz” oraz „Lewa kolumna”. Przyciskamy „Dodaj” a następnie „OK”.

Zaznaczanie zakresu danych konsolidacji

Zaznaczanie zakresu danych konsolidacji

Ponownie ustawiamy się na początku naszej tabeli wynikowej i powtarzamy czynności dla następnych punktów sprzedaży.

Po dodaniu wszystkich tabel otrzymujemy tabelę zawierającą wszystkie wartości z wszystkich tabel i to bez specjalnego wysiłku.

Tabela końcowa

Tabela końcowa

Teraz pozostaje nam tylko sformatować tę tabelę i cieszyć się zaoszczędzonym czasem.

Odpowiedz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>